9 серпня увесь світ відзначає Міжнародний день корінних народів. Ця дата встановлена Організацією Об’єднаних Націй як реакція на те, що корінні народи ставали жертвами історичних несправедливостей у результаті їхньої колонізації та позбавлення їх своїх земель, територій та ресурсів, що перешкоджало здійсненню ними права на розвиток відповідно до їхніх потреб та інтересів. Світова спільнота загалом та кожна держава окремо мають проявляти турботу про корінні народи задля збереження та укріплення їх інститутів, культури і традицій, а також сприяти їхньому розвитку відповідно до прагнень та потреб самих корінних народів.
Після початку тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією корінні народи України, а саме кримські татари, караїми та кримчаки, які етнічно сформувалися на території Кримського півострова, почали зазнавати утисків та переслідувань за свою принципову підтримку ідеї територіальної цілісності та суверенітету України.
Саме тому, для України питання захисту корінних народів, які зазнають переслідувань держави-окупанта – це серйозний виклик та водночас питання послідовності у відстоюванні територіальної цілісності та суверенітету.
Як зазначив у цьому контексті Офіс Президента України: “Задля цього 26 лютого 2020 року Президент Володимир Зеленський підписав низку документів, зокрема Указ «Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя», яким вшановується мужність і героїзм громадян України, котрі проживають на тимчасово окупованій території, у відстоюванні територіальної цілісності України. А 26 лютого цього року був підписаний Указ «Про окремі заходи, спрямовані на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя», яким, серед іншого, уряду доручено розробити й затвердити Стратегію розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки та забезпечити першочергові заходи з розвитку кримськотатарської мови, зокрема затвердження алфавіту на основі латинської графіки.
Крім того, у липні 2021-го з ініціативи Володимира Зеленського Верховна Рада ухвалила Закон «Про корінні народи України», який регулює захист прав та інтересів корінних народів.”
Це все – чітка та послідовна політика підтримки корінного кримськотатарського народу та інших корінних народів України, яку ми тимчасово не можемо забезпечити на їхній єдиній історичній батьківщині – Кримському півострові.
Робитимемо все задля деокупації та реінтеграції тимчасово окупованого Криму. Ця мета єднає, вона незмінна та досяжна, вона має свою стратегію і, найголовніше, людей, які за будь-яких обставин йтимуть до неї і боротимуться за неї.
Фото: ОПУ