28-30 серпня 2018 р. тривав візит американських дипломатів у м. Херсон та до районів, наближених до тимчасово окупованого Криму, під час якого було проведено зустрічі із головою Херсонської облдержадміністрації Андрієм Гордєєвим, представником Меджлісу кримськотатарського народу в області Абмеджитом Сулеймановим та головою громадського формування «Аскер» Ленуром Іслямовим, іншими посадовими особами та громадськими активістами. В рамках візиту 30 серпня Постійний Представник Президента України в АРК Борис Бабін, його Перший заступник Ізет Гданов провели робочу зустріч з делегацією Посольства США – Другим секретарем Політичного відділу Антоном Купером та співробітником посольства Тетяною Стечак.
Зустріч проходила за участю співробітників служб Представництва та запрошених представників чотирьох вищих навчальних закладів м. Херсон, відповідальних за реалізацію програми «Крим – Україна».
Під час зустрічі було обговорено широкий спектр проблемних питань, пов’язаних з тимчасово окупованою територією та алгоритм їх вирішення, починаючи з внесення змін у законодавство України на урядовому й законодавчому рівнях, та щодо вирішення конкретних життєвих ситуацій, з якими стикаються громадяни України, які проживають в Криму. Обговорювалась проблематика, яка існує сьогодні з перетином адміністративної межі з тимчасово окупованим Кримом дітьми, зокрема у контексті превентивних заходів, які запобігають кіднепінгу або незаконному вивезенню дітей без згоди одного з батьків.
З дипломатами США обговорювався тиск з боку країни-агресора на економіку країни через незаконну діяльність в Азовському морі, де під приводом “безпеки судноплавства” каральними структурами держави агресора затримуються судна для незаконних оглядів до та після заходів до українських портів та під час проходження Керченською протокою, що тягне за собою значні витрати за прострочення термінів доставки для судновласників та впливає на дохід за здійснення експортних операцій. Керівництвом Представництва було висловлено позицію щодо потреби опрацювання змін та організаційної практики у законодавстві України, що регламентують спільну з РФ діяльність в Азовському морі.
Також обговорювалась проблемна ситуація незаконного видобутку окупантами вуглеводнів з материкового шельфу України в Чорному морі, мілітаризації об’єктів «Чорноморнафтогазу» на шельфі силами Чорноморського флоту РФ, що утворила істотні ризики у сфері безпеки судноплавства до портів України на Чорному морі. У підтвердження теми нехтування окупаційною владою РФ нормами міжнародного права задля реалізації власних політичних вимог згадувалось затримання українського риболовецького судна ЯМК-0041, яке займалося у Чорному морі промислом. Обговорювалися аспекти незаконного тримісячного утримання російськими каральними структурами членів його екіпажу в якості заручників у тимчасово окупованому Криму та одночасне утримання структурами РФ громадян України – членів екіпажу затриманого українського судна «Норд», в якості заручників на території посольства РФ в Києві.
Зазначались проблемні аспекти, пов’язані з водозабезпеченням Криму, зокрема у вимірі хижацького використання окупантами значних обсягів артезіанських вод у промислових цілях та вжиття заходів з боку Представництва щодо запобігання спробам окупаційної влади налагодити водопостачання води Північно-Кримським каналом, поставок окремих категорій товарів, зокрема сировини для кримських підприємств, через адміністративну межу з підконтрольної території.
В контексті обговорення питань вступу кримчан до закладів вищої освіти України присутні відповідальні секретарі освітньої програми «Крим-Україна» чотирьох херсонських університетів зазначили, що головною особливістю цьогорічної вступної кампанії через визначені центри була велика кількість звернень від жителів Криму. Значний відсоток від зарахованих кримчан становлять особи, які перевелись на навчання із незаконних закладів освіти в Криму на материкову частину України. Також освітянами було відзначено, що збільшилась кількість бажаючих кримчан вступити до навчальних закладів, зокрема Херсонської області, на базі неповної середньої освіти. Представниками освітніх центрів було зазначено, що під час вступної кампанії всі питання щодо оформлення документів, необхідних для вступу вирішувались своєчасно завдяки злагодженій роботі Представництва Президента та державних органів, які надають відповідні послуги.
Керівництвом Представництва було висвітлене інформаційну кампанію, яка була проведена у цьому році університетами, визначеними програмою «Крим-Україна», за якою абітурієнти з тимчасово окупованого півострову отримали об’єктивну інформацію про виші багатьох областей України; вказувалося що серед іншого в цьому році зросла кількість зарахованих осіб з Криму до закладів вищої освіти Києву, Львівської та Одеської областей. Разом з тим було наголошено на необхідності введення санкцій щодо університетів РФ, які протиправно надають освітні послуги на тимчасово окупованій території України в Криму, користуючись викраденим у України майном, та вкотре було констатовано, що Україна і цивілізовані держави світу ніколи не визнають дипломи навчальних закладів, виданих РФ на окупованому півострові.
За результатами зустрічі було досягнуто домовленостей щодо подальшої співпраці з посольством США в Україні стосовно питань встановлення обмежувальних заходів відносно дій країни – окупанта в Криму за низкою напрямів. В рамках зустрічі було здійснено ознайомчий візит до нового офісу державного підприємства «Документ» в Херсоні, де представники посольства США мали змогу особисто ознайомилися із європейською якістю надання адміністративних послуг для мешканців тимчасово окупованого Криму.
Під час відвідання американськими дипломатами КПВВ «Каланчак» висвітлювалися аспекти невідкладних заходів із облаштування КПВВ (освітлення, навіси, пішохідні доріжки), обговорювалася попередня допомога УВКБ ООН щодо цих питань та висвітлювалися перспективи реалізації рішення Кабінету Міністрів України щодо додаткового фінансування облаштування КПВВ, ретельно викладалася позиція Представництва щодо невідкладних потреб облаштування та запровадження з КПВВ легальних внутріобласних автобусних перевезень.
Під час візиту до селища Каланчак разом із керівництвом Каланчацької селищної ради було обговорено перспективи облаштування ЦНАП у цьому населеному пункті який буде елементом системи надання кримчанам адміністративних послуг щодо отримання паспортів. Американські дипломати відвідали приміщення, підготовлене для ЦНАП та оговорили шляхи залучення коштів для придбання для нього обладнання зокрема за попередніми домовленостями із офісом US AID в Україні.