Керівник служби міжнародних зв’язків Представництва Євген Самуха взяв активну участь у третій додатковій Нараді ОБСЄ з людського виміру (SHDM) III “Права людини і освіта: заохочення прав людини, мирного співіснування і безпеки в регіоні ОБСЄ через освіту”, яка відбулася 8-9 жовтня 2018 року у Відні (Австрія).
Євген Самуха у власному виступі під час робочої сесії 1 «Формування політики для включення освіти в галузі прав людини в регіоні ОБСЄ» та робочої сесії 3 «Ефективне здійснення права на освіту як інструмент сприяння миру та безпеці» охарактеризував створені особливі програми для кримчан для отримання якісної освіти в Україні, зокрема можливість дистанційного навчання та навчання екстерном в школах на материковій Україні, вступу до закладів вищої освіти України за спрощеною процедурою.
Було відзначено створення спеціальних освітніх центрів «Крим-Україна» при 35 вищих навчальних закладах різного профілю у всіх регіонах країни. Особливу увагу було приділено діяльності Представництва у сфері забезпечення дотримання освітніх прав кримчан, зокрема активній участі в інформаційній кампанії та поширенні соціальних роликів, допомозі абітурієнтам, які прибули з тимчасово окупованого Криму у вирішенні проблемних ситуацій, пов’язаних з відновленням документів, що посвідчують їх особу, тощо.
Представництво також бере активну участь в підвищенні кваліфікації кримчан, що проживають на півострові або перемістилися з нього. Зокрема керівництво і співробітники Представництва спільно з громадськими організаціями провели на підконтрольній території серію семінарів та тренінгів для адвокатів, юристів і активістів з Криму.
Особливу увагу було звернуто на спільно проведену Представництвом і БДІПЛ ОБСЄ експертну нараду 14 червня 2018 року в Херсоні, на якій було обговорено ситуацію з правами людини в Криму і проблеми, з якими стикаються правозахисники, працюючи на тимчасово окупованій території.
Серед іншого Євгеном Самухою вчергове вказувалося на дискримінацію освітніх прав за етнічними та політичними ознаками, обмеження прав на освіту рідною мовою та порушення Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації окупаційною владою РФ в Криму. Вищевказані порушення підтверджуються серед іншого в оприлюднених доповідях ЮНЕСКО та Управління Верховного комісара ООН з прав людини, а також наказі Міжнародного суду ООН у справі Україна проти Росії.
Було зазначено про необхідність забезпечення БДІПЛ ОБСЄ, Верховним комісаром ОБСЄ з питань національних меншин і Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ проведення віддаленого моніторингу забезпечення права на освіту рідною мовою на окупованих РФ територіях України – в Криму та ОРДЛО. А також продовження тиску на країну-агресора з боку держав-учасниць ОБСЄ до виконання РФ приписів Міжнародного Суду ООН від 19 квітня 2017 року щодо забезпечення освіти українською мовою в Криму.
Представники офіційних делегацій Естонії та Латвії висловили підтримку та солідарність з Україною, засудили дії окупаційної влади РФ на ТОТ України в Криму. Представники делегацій США, Канади та ЄС в ОБСЄ у своїх виступах наголосили про непохитну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.