9 березня 2021 року Владислав Єсипенко відвідував в місті Сімферополі акцію з нагоди дня народження Тараса Шевченка. Після акції 10 березня його було затримано представниками окупаційної адміністрації та вже 12 березня так званим «Київським районним судом» Сімферополя, підконтрольним окупаційній адміністрації Російської Федерації, винесено «ухвалу» про взяття В. Єсипенка під варту терміном на два місяці – до 11 травня. Затриманого звинувачують у незаконному виготовленні, переробленні або ремонті вогнепальної зброї, її основних частин, а також у незаконному виготовленні боєприпасів.
Наразі громадянин України Владислав Єсипенко фактично позбавлений права на захист, оскільки за весь час утримання до нього лише раз допустили незалежних адвокатів. До нього застосовуються незаконні методи ведення слідства та катування.
16 березня ФСБ Росії заявила, що Владислав Єсипенко нібито проводив “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму.
07 квітня журналісти «Радіо Свобода», «проєкту Крим.Реалії» опублікували пояснення безпосередньо Владислава Єсипенка, передане через незалежного адвоката, якого після відповідної публікації знову припинили допускати до підзахисного.
З тексту опублікованих Крим.Реалії пояснень Єсипенка: “Я, Владислав Єсипенко, повертаючись на своєму авто із Сімферополя до Алушти, був затриманий співробітниками ФСБ Росії в результаті обшуку. В мою машину Skoda Fabia була підкинута граната співробітниками ФСБ. Після обшуку я відмовився показувати будь-які документи, але мені сказали, що мене зараз відвезуть в інше місце, де я все підпишу. Потім мені наділи мішок на голову, посадили в машину і привезли приблизно через годину в якийсь підвал без вікон. У цьому підвалі співробітники ФСБ силоміць роздягнули догола. Потім мене поклали на підлогу і на вуха наділи дві петлі, дроти яких йшли до предмета, схожого на армійський польовий телефон ТА-57. Потім по дротах пустили струм. Біль був дуже сильний, очі вибухали вогнями, а мозок наче закипав. Від такого болю я готовий був зізнатися в чому завгодно і підписати будь-які папери. Всю ніч мене катували, ставлячи питання типу: чи не пов’язаний я зі спецслужбами України. У перервах мене водили в туалет, давали попити води. Тортури струмом змінювалися побиттям мене співробітниками ФСБ. Причому в голову вони не били, а намагалися бити в живіт, по ногах і в пах. До ранку я дав свідчення на камеру і підписав якісь документи. Наступного дня мене без адвоката повезли на слідчі дії в районі міста Армянськ, де мені вказали на схрон, де я нібито підібрав гранату. Все це знімалося на відео. Далі мені співробітники ФСБ пояснили, що я не повинен наймати приватних адвокатів, інакше мене знову катуватимуть, тільки дроти зі струмом будуть приєднувати не до вух, а до геніталій”.
Справжньою причиною переслідування Владислава Єсипенка є його журналістська діяльність як позаштатного співробітника, фрілансера «Радіо Свобода», «проєкту Крим.Реалії».
Російська Федерація наслідує радянську політику, обмежуючи свободу вираження поглядів, переслідуючи журналістів, блогерів і навіть простих користувачів соціальних мереж задля того, щоб єдиною інформацією, яку світ буде отримувати про тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя була російська пропаганда. В російській картині світу немає місця правам людини, але є місце катуванням, незаконним кримінальним переслідуванням, багаторічним термінам ув’язнення та нелюдським умовам утримання для всіх незгодних з окупацією.
Вважаємо, що переслідування Владислава Єсипенка за його журналістську діяльність на тимчасово окупованій території, його незаконне затримання та катування є порушенням норм міжнародного права.
Представництво й надалі працюватиме на захист прав громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.